Haber

Somali’de sel nedeniyle 278 bin kişi göç etmek zorunda kaldı

Ekim ayı boyunca Somali’nin farklı bölgelerinde şiddetli yağışlar nedeniyle oluşan su baskınları nedeniyle 278 bin kişinin göç etmek zorunda kaldığı bildirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) tarafından yapılan yazılı açıklamada Somali’de yaşanan sel felaketine dikkat çekildi.

Açıklamada, ülkenin farklı yerlerinde şiddetli yağışların yol açtığı su baskınları nedeniyle ekim ayında 278 bin kişinin göç etmek zorunda kaldığı belirtildi.

Açıklamada, sel nedeniyle 2 bin 112 evin yıkıldığı, evlerini terk etmek zorunda kalanlara yardım çağrısı yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, selin 4 ve 22 Ekim’de Galmudug, Hirshabelle ve Jubaland bölgelerini, 25 ve 28 Ekim’de ise Güney Batı bölgesini etkilediği belirtildi.

Sellerde aralarında 13 yaşında bir çocuğun da bulunduğu 4 kişinin hayatını kaybettiği açıklamaya göre, en az 3 kişiden haber alınamadı.

İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin ülkenin hemen her bölgesinde hissedildiği Somali, sellerin yanı sıra kuraklıkla da mücadele ediyor.

BM verilerine göre kuraklık ülkenin yüzde 80’inden fazlasını etkiliyor.

haberortakoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu