Haber

Cumartesi Anneleri Gözaltına Alınmadan Basın Açıklaması Yaptı

Cumartesi Anneleri, 5 yıldır ilk kez yarışmalardan alıkonulamadan, gözaltına alınmadan. Galatasaray’ınMeydanda basın açıklaması yaptı.

Gözaltında kaybolan yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek için 1995’ten beri İstanbul Taksim’de bulunuyordu. Galatasaray’ınmeydanda oturma eylemi Cumartesi Anneleri972. haftada basın açıklaması yaptı. Cumartesi Anneleri5 yılı aşkın süredir ilk kez Galatasaray’ın Hiçbir engelle karşılaşmadan, gözaltına alınmadan Meydan’da basın açıklaması yaptı. Kayıp yakınları açıklamanın ardından ellerindeki karanfilleri meydana bıraktı.

Cumartesi Anneleri‘nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, ” Cumartesi Anneleri 972. haftada 700. haftadan bu yana ilk kez Galatasaray’da açıklama yaparak karanfillerimizi bıraktık. Açıklamada, “Abdkerim Yurtseven, Mikdat Özeken, Münür Sarıtaş ve tüm kayıplarımızı aramaktan, faillerin yargılanıp cezalandırılmasını talep etmekten vazgeçmeyeceğiz” denildi.

CUMARTESİ ANNELERİ ANAYASA MAHKEMESİ KARARINA RAĞMEN YILLARCA ENGELLENDİ

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “hak ihlali” kararı Beyoğlu Kaymakamlığı’na tebliğ edilmesine rağmen 5 yılı aşkın süre Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’na çıkışı engellendi ve her hafta onlarca kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya geçtiğimiz günlerde “Cumartesi Anneleri’nin yaşadığı mağduriyet budur. En kısa sürede çözüm bulacağız. Bu hafta gördüğünüz gibi biz herhangi bir tutuklama yapmadık.”

Kaynak: ANKA / Siyaset

huyukhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu