Haber

Arjantin’de Aşırı Sağcı Milei Cumhurbaşkanlığı Seçimini Kazandı

Arjantin’de cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan aşırı sağcı Javier Milei, ülke tarihinde yeni bir sayfa açtıklarını belirtti.

Buenos Aires’teki Libertador Otel’de destekçilerine seslenen Milei, “Çöküş modeli bitti, artık geri dönüş yok. Yeni Arjantin’e katılmak isteyen herkes, nereden gelirse gelsin memnuniyetle karşılanacaktır. Yer yok.” Şiddete başvuranlara, sistemi bozanlara, yasayı uygulama konusunda acımasız olacağız.” dedi.

Milei, seçim öncesinde kendisine desteklerini açıklayan eski Başkan Mauricio Macri’ye ve seçimin ilk turunda 3. olan Patricia Bullrich’e teşekkür etti.

Devleti “yoksullaştıran” modelin her yerde sona erdiğini vurgulayan Milei, “Arjantin’de çöküşün sonu bugün başlıyor ve bugün ülke tarihinde yeni bir sayfa açıyoruz. Devletin bir Paylaşılacak ganimet sona eriyor. Bugün Arjantin’in yeniden inşası başlıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Milei, bu süreçte kendisine destek veren ekibine teşekkür ederek, “Tarihi bir gece yaşıyoruz, sorunların bir an önce çözülmesi için yarından itibaren çalışmalara başlayacağız” dedi. dedi.

Öte yandan Başkan Alberto Fernandez, sosyal medya hesabı X’ten yaptığı açıklamada, halkın seçimde iradesini ortaya koyduğunu belirtti.

Fernandez, “Milyonlarca Arjantinli kadın ve erkek oy kullanmaya gitti ve önümüzdeki 4 yıl boyunca ülkenin kaderini belirledi. Ben kendi adıma her zaman adil, özgür ve egemen bir ülke için çabalamaya devam edeceğim. Demokrasiyi ve demokrasiyi güçlendirmek için Cumhuriyetin kurumları toplumun her kesimiyle birlik ve beraberlik içindedir.” Senin için çalışacağım.” dedi.

Milei fark yarattı

Sandıkların yüzde 94’ten fazlasının açıldığı seçimin ilk sonuçlarına göre Özgürlük Kalkınma Partisi’nin adayı Milei, oyların yüzde 55,82’sini alarak başkanlık yarışını kazandı.

“Peronist” ittifak adayı ve güncel EkonomiBakan Sergio Massa oyların yüzde 44,17’sini aldı.

Arjantin’de 2027 yılına kadar devlet başkanlığı görevini yürütecek olan Milei, 10 Aralık’ta görevi mevcut Başkan Fernandez’den devralacak.

gungorenhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu